Kahramanmaraş Tanıtım Günleri

Büyükşehir Belediyemiz ve Kahramanmaraş Dernekler Federasyonu (MARAŞFED) iş birliğiyle 23 – 26 Haziran 2022 tarihleri arasında İstanbul Yenikapı etkinlik alanında ‘Memleket Günleri – Kahramanmaraşlılar Buluşuyor’ ‘Kahramanmaraş Tanıtım Günleri’ programı gerçekleştirilmiştir.

 

Kahramanmaraş’ın kültürünü, gelenek ve göreneklerini, yöresel lezzetlerini, geleneksel el sanatlarını ve değerlerini tanıtmak amacıyla Kahramanmaraş’ın geleneksel el sanatlarından yöresel lezzetlerine kadar pek çok ürünün İstanbul a taşınmış tanıtımı yapılmış, tadımları yapılmış ve konukların beğenisine sunulmuştur. Kahramanmaraş’ın yöresel lezzetlerinin, geleneksel el sanatlarının, gelenek ve göreneklerini yansıtan eserlerin yer aldığı alan yerli ve yabancı katılımcıların ilgi odağı olmuştur. Kahramanmaraş geleneksel alanı Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan da ziyaret etmiştir. Ayrıca Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi olarak geleneksel halk oyunları ekibimizde programda görev almıştır.15000 kişi.

 

Tanıtım günleri kapsamında 23 Haziran Perşembe günü saat 20.00’de Hilmi Şahballı ve saat 21.00’de Şevket Gürlek, 24 Haziran Cuma günü saat 21.00’de Zara, 25 Haziran Cumartesi günü saat 21.00’de Zeynep Başkan ve 3 Hisar Müzik Grubu, 26 Haziran Pazar günü saat 21.00’de ise Ceza konser etkinliğinde katılımcılarla bir araya gelmiş ve çeşitli etkinlikler yapılmıştır. Takriben Şair İbrahim Sadri de 24 Haziran Cuma günü saat 17.00’de tanıtım günlerinde Kahramanmaraşlı şairlerin şiirlerini seslendirmiştir.

 

El sanatları ve yöresel ürünlerimiz, yöresel çadır içerisinde teşhire açılmıştır. Sergide yer alan ürünlerimiz;
Maraş Dondurması ve Baklavası, Kahramanmaraş Oyma Ceviz Sandığı, Kahramanmaraş Yemenisi, Maraş Çöreği, Maraş Biberi, Maraş Tarhanası, Çağlayancerit Cevizi, Maraş File Nakışı, Maraş Sumak Ekşisi Akıtı, Maraş Bakır İşlemesi, Maraş İşi Sim Sırma, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemizin Kültür Yayınları, Çocuk Oyuncakları Atölyesi Ürünleri, Geleneksel Kahramanmaraş Yemekleri, Tanıtım broşürleri vd. yöresel ürünler.